Gott nytt läsår!

Gott nytt läsår!Bild_5_400x400

Det svenska eTwinningteamet hälsar alla eTwinnare runt om i landet välkomna tillbaka efter sommaren! Vi hoppas att ni har haft en avkopplande ledighet och nu har batterierna fulladdade inför det nya läsåret!

Under hösten arrangeras seminarium och aktiviteter runt om i landet och Europa. Kom gärna och träffa oss i Göteborg under Bok & Bibliotek i september, på internationella veckan som arrangeras av Malmö högskola i början av oktober eller kanske på Piteå kunskapsfestival i vecka 44.

I september går vår duktiga kollega Anders Brännstedt i pension efter lång och trogen tjänst. Vi riktar ett varmt tack till honom!

Det svenska eTwinningteamet består av Karin Kaikkonen, vår nya kollega Kristina Dahlberg och jag själv, Jenny Nordqvist.

Välkommen Kristina!

Kristina Dahlberg foto copy
Kristina Dahlberg

 

 

 

 

 

 

Runt om i landet finns det ett gäng erfarna och engagerade eTwinningambassadörer som gärna ställer upp med tips och inspiration för ett roligt och lyckat eTwinnande på din skola. Tveka inte att ta direktkontakt med en ambassadör nära dig!

Annie Bergh, Malmö, annie.bergh@malmo.se
Björn Broberg, Borås, bjorn.broberg@mediapoolen.se
Cecilia Bjers Nåvall, Halmstad, cecilia.bjersnavall@halmstad.se
Cecilia Bonde, Helsingborg, cecilia.bonde@helsingborg.se
Cecilia Manfredsson, Öckerö, cecilia.manfredsson@ockero.se
Elisabeth Lindström, Skellefteå, elisabeth.j.lindstrom@skelleftea.se
Georgia Willhelmsson, Uddevalla, georgia.wilhelmsson@uddevalla.se
Fredrik Ekstedt, Uddevalla, fredrik.ekstedt@tekniskagymnasiet.se
Jytte Rixman, Vara, jytte.rixman@vara.se
Kristina Tranetoft, Stockholm, kristina.tranetoft@stockholm.se
Magdalena Kågström, Skellefteå, magdalena.kagstrom@skelleftea.se
Martina Lundström, Linköping, martina.lundstrom@linkoping.se
Natasa Kolarevic, Stockholm, natasa.kolarevic@noviaengelskaskolan.se
Niilo Ahlovaara, Luleå, niilo.a@gmail.com
Rikard Hagerberg, Göteborg/Falkenberg, rickard.hagerberg@it-gymnasiet.se
Sofia Bürger, Örebro, sofia.burger@orebro.se

Vi ser fram emot en spännande eTwinninghöst!

Jenny Nordqvist
eTwinning Sverige, NSS

Share

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *